Kauden ansioituneita palkittiin - Juha Paananen Vuoden PeeKoolainen
Pallo-Kerho 37Julkaistu: 26.10.2022 07.46

Kauden ansioituneita palkittiin - Juha Paananen Vuoden PeeKoolainen

Pallo-Kerho 37:n kauden 2022 junioritoiminnan päättäjäisiä vietettiin maanantai-iltana hotelli Golden Domessa Iisalmessa.

Seurassa oli menneellä kaudella taas iso joukko ansioituneita pelaajia, joukkueiden eteen töitä tehneitä toimihenkilöitä ja pelaajien vanhempia.

Vuoden PeeKoolaisena kaudella 2022 palkittiin pitkän työn seuratyössä tehneen Juha Paanasen. Iku on toiminut seurassa useissa rooleissa vuodesta 2008 alkaen. "Onhan tämä muutakin kuin harjoituksia ja pelaamista. Ne kaikki ihmiset. Minä ainakin olen tykännyt "vähniä" muiden vanhempien kanssa kentän laidalla ja muuallakin. Olen saanut toimia lasteni kautta niin PK:ssa kuin Klubissa useassa roolissa. Ei tästä näköjään osaa luopua. Mukava on pelejä katsoa ja reissuja käydä. Oma lapsi on saanut harrastaa hienossa seurassa, niin koetan antaa muillekin siihen mahdollisuuden", kertoilee Iku perusteluja halulleen toimia vuodesta toiseen niin aktiivisesti seurassamme. Kuluneella kaudella Iku toimi mm. seuran kuljetusvastaavana, johtokunnan jäsenenä, talkoolaisena ja Kokkola Cupin kuljetuspäällikkönä. Iso kiitos ja suuret onnittelut seuramme suurmiehelle!


Erkki Kärkkäisen muistopalkinto ojennettiin Petteri Kettuselle. Petteri on toiminut seurassamme v. 2003 syntyneiden valmentajana ja monitoimimiehenä joukkueen koko junioripolun ajan. Pari viime kautta hän on toiminut edustusjoukkueemme huoltajana ja johtokunnan aktiivisena jäsenenä. Ja aikoinaan tämä vikkelä ikiliikkuja oli voittamassa C-poikien SM-hopeaa 1975. Eli vuosikymmenet on Kettunen iloa ja menestystä seurallemme tuonut.

Koko seuran Fair Play -pelaajana palkittiin C 14 -junioreiden Eemeli Turunen. LähiTapiolan vakuuttavin pelaaja palkinnolla palkittiin C 15 -junioreiden lahjakas, pikku Huuhkajien leirityksillekin valittu Rasmus Tikkanen. Rauno Surolan lahjoittaman kiertopalkinnon sai vuodeksi haltuunsa B 17-16 -junioreissa ja edustusjoukkueessa ensi minuuttinsa pelannut Enrike Dolisvili. Vuoden junioripelimiehen palkinnon pokkasi B 17-16 -junioreissa ja edustusjoukkueessakin peliaikaa saanut Juho Ronkainen.

Nuoren Suomen ja Veikkauksen valmentajakiertopalkinnon tänä vuonna sai vahvaa jälkeä seuran juniorivalmennuspuolella tehnyt E 11 -junioreiden valmentaja Eetu Marttila.

Lisäksi palkittiin valmentajia ja toimihenkilöitä sekä jokaisesta juniorijoukkueesta K-Citymarketin yrittäjäpelaaja ja kaksi tausta henkilöä.

Seura onnittelee kaikkia palkittuja. Jokaisen pokaalin takana on valtava määrä harjoituksia, sitoutumista ja halu toimia jalkapallon parissa niin toiminnan mahdollistajana kuin edistäjänä joko pelaajana tai taustajoukoissa.

Jokainen seuran toiminnassa mukana ollut ansaitsee kiitoksen. Jokaisen osallistuminen on ollut tärkeää.

Yhdessä olemme enemmän!

PALLO-KERHO 37 / PALKITUT KAUDELLA 2022:

Vuoden PeeKoolainen: Juha Paananen.

Erkki Kärkkäisen muistopalkinto (kiertopalkinto): Petteri Kettunen.

Seuran Fair Play -pelaaja (C 14): Eemeli Turunen.

Vuoden junioripelimies (B 17-16): Juho Ronkainen.

LähiTapiolan kiertopalkinto / vakuuttavin pelaaja (C 15): Rasmus Tikkanen.

Rauno Surolan kiertopalkinto (B 17-16): Enrike Dolisvili.

Nuoren Suomen ja Veikkauksen valmentajakiertopalkinto: Eetu Marttila (E 11).

Valmentajapalkinnot: Ville Kainulainen (F 8), Tero Niskanen (F 9), Mikko Kauppinen (E 10), Tommi Turunen & Lassi-Pekka Kauppinen (D 13) ja Eetu Rissanen (D 12).

Toimihenkilöpalkinnot: Anne Ruotsalainen (B16-17), Saara Kortelainen (C 15), Irina Goman (D 13), Arto Karhu (E 11), Maikki Haanketo (F 9), Minna Tuomainen (F 9) ja Antti Pesonen (F 7).

Kello ja Kulta Lyytikäisen palkinnot: Kaikkien juniorijoukkueiden pelaajat.

K-Citymarketin yrittäjäpalkinnolla palkitut pelaajat:

B 17-16 -junnut (2005-2006): Hugo Huttunen.

C 15 -junnut (2007): Aaro Huttunen.

C 14 -junnut (2008): Eemil Martikainen.

D 13 -junnut (2009): Kari Lehtonen.

D 12 -junnut (2010): Miro Islander.

E 11 -junnut (2011): Juho Jauhiainen.

E 10 -junnut (2012): Urho Kekkonen.

F 9 -junnut (2013): Nooa Kumpulainen.

F 8 -junnut (2014): Vertti Kainulainen.

F 7 -junnut (2015): Taisto Väisänen.

F 6-5 -junnut (2016-2017): Vilius Liukkonen & Sisu Rytkönen.

Taustahenkilöpalkinnot:

B 17-16 / 2005-2006: Markku Rautio & Arto Toivanen.

C 15 / 2007: Sami Kerman & Sanna Ryhänen.

C 14 / 2008: Arto Hyvönen & Tuomo Rönkkö.

D 13 / 2009: Tiina Hynninen & Annaelina Isola.

D 12 / 2010: Anne Blek & Jaana Innanen.

E 11 / 2011: Mari Karhu & Henna Rissanen.

E 10 / 2012: Jaakko Kekkonen & Piia Partanen.

F 9 / 2013: Juha Kumpulainen & Heidi Ruotsalainen.

F 8 / 2014: Anni Kainulainen & Elena Patrikainen.

F 7 / 2015: Anna Hyvönen & Sari Leppänen.

F 6-5 / 2016-2017: Tiina Kauppinen & Piia Toppinen.

ONNITTELUT PALKITUILLE JA KIITOS KAIKILLE KAUDESTA 2022!

Kuvia palkituista: